Dlaczego superbohaterowie są tak ważni w życiu dzieci?


Zapytaj jakiekolwiek dziecko o ulubionego superbohatera, a natychmiast wymieni ulubioną postać z książek, bajek czy komiksów – Superman, Batman, Elza, Roszpunka, Kubuś Puchatek, Dora, Psi Patrol i tak w nieskończoność. Skąd ta fascynacja superbohaterami u dzieci?

Superbohaterowie wspierają rozwój moralny i kształtują charakter dzieckaNajczęstszym przekonaniem rodziców, jeśli chodzi o zabawę dzieci w superbohaterów jest to, że nie ma ona praktycznie żadnego znaczenia ani wartości i traktują ją jako frywolną, tymczasową fascynację, z której z biegiem czasu dziecko wyrośnie.
Wiele badań wskazuje jednak na to, że zabawa w superbohaterów wzmacnia rozwój moralny dziecka i rozwija jego charakter.

Rodzice często postrzegają postaci superbohaterów jako agresywne i sprzyjające przemocy, zapominając o wartościach, które zaszczepiają u dzieci – szerzenie dobra, pomaganie i obrona słabszych, sprawiedliwość, pewność siebie. Superbohaterowie stawiani są w obliczu moralnych dylematów i wykorzystują swoje supermoce wspierając walkę dobra ze złem. W pierwszej kolejności jednak starają się dotrzeć do złoczyńcy poprzez rozmowę i wypracowanie kompromisu, zaś dopiero w ostateczności używają „przemocy” w celu wzbudzenia strachu i uległości przeciwnika (tylko w imię dobra i obrony słabszych), a nie jego unicestwienia.

Szalenie istotne jest także uświadamianie (w szczególności najmłodszych) dzieci o tym, co czyni superbohatera superbohaterem – to takie wartości jak determinacja, dobro, życzliwość, pomoc, bezinteresowność i odwaga, a nie cechy fizyczne. Jak więc możemy wpływać na postrzeganie superbohaterów przez dzieci? pomagajmy im zrozumieć, skąd biorą się ich supermoce pytajmy ich, jakimi sami są superbohaterami, aby pomóc im w budowaniu zdrowego poczucia własnej wartości promujmy ich rozwój moralny i wspierajmy ich, aby potrafili rozróżnić i wybrać dobrą wolę od złej i dobro od zła pomagajmy im aktywnie tworzyć sprawiedliwy świat, najlepiej poprzez bycie dla nich przykładem godnym naśladowania

Jak więc możemy wpływać na postrzeganie superbohaterów przez dzieci?
  • pomagajmy im zrozumieć, skąd biorą się ich supermoce
  • pytajmy ich, jakimi sami są superbohaterami, aby pomóc im w budowaniu zdrowego poczucia własnej wartości
  • promujmy ich rozwój moralny i wspierajmy ich, aby potrafili rozróżnić i wybrać dobrą wolę od złej i dobro od zła
  • pomagajmy im aktywnie tworzyć sprawiedliwy świat, najlepiej poprzez bycie dla nich przykładem godnym naśladowania